Yapay zeka teknolojisi

By
Updated: Mart 11, 2014
Yapay zeka teknolojisiMakinelerin biz insanlar gibi düşünce üretebileceği varsayımı bilim kurgu filmlerinde sıkça işlenen bir konu. Ancak bunu gerçek dışı olduğunu söylemek zor. Çünkü sürekli gelişen işletim sistemleri sayesinde bilgisayarların da insan özelliği kazanması beklenen bir durum. Bizim en büyük yardımcımız olarak görülen ve bu yönde geliştirilen tüm işletim sistemleri, zamanla bizim gibi olma yolunda hızla ilerliyor. İnternet devi google 2014 ocak ayında yapay zeka konusunda dev bir adım attı. İnternet arama motoru olarak bilinen ve dev bir kütüphane olarak kullanılan google, DeepMind şirketini bünyesine aldı. Bu şirket yapay zeka üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyor.

Mali bütçe ayırarak bu şirketi en iyi yerlere getirmeyi planladıklarını açıklayan Google yetkilileri, şirketin maddi destek ve google gibi bir firma ile hayallerimizdeki gelişmeleri gerçeğe dönüştürecek güce sahip olduğunu söylediler. Bizler de bu konuda heyecanlandık ve google için bu gelişmenin yerinde bir karar olduğunu düşündük. Çünkü artık bilgisayarların hayatımızı daha fazla doldurmasını istiyoruz. Ve teknolojinin geliştiğini hayatımızda hissetmek, üretim maliyetlerinin düşmesini bekliyoruz. Bu yönde yatırımlar gündelik hayatımızı kolaylaştıracağı gibi, özellike yapay zeka çalışmalarının uzay da çok işe yarayacağını düşündük.

Yapay zekaya sahip bir makinenin uzaya gönderileren orada görüntü, ses, veri ve çeşitli bilgileri toplayıp aynı zamanda analiz edip insiyatif kullanabilecek durumda olması evreni keşfetme adına önemli bir gelişmedir. Evreni keşfettiğimiz ölçüde ilerleyeceğiz. Bu yüzden yapay zeka işletim sistemlerinin bir an evvel üretilmesi gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir