Tork Konvertör

By
Updated: Kasım 29, 2016
turan-usta-turbinTork Konvertör

Tork konvertör uzun yıllardır sıklıkla kullanılan manüel vitesli araçlarda debriyaj sisteminin işlevini gören ve aynı paralelde aracın duruşlarını kalkışlarını yaralayan sistemlerin aynısı olması amacıyla sadece debriyaj sitemini otomatik şanzımanlara uydurulmuş şekli olarak düşüne bilirsiniz.

Bu uyarlama işleminde biraz daha teferruata girerek debriyaj kullanımı tamamen ortadan kaldırılarak yerine otomatik şanzımanları aracın hareketi esnasında hız arttırma ve azaltılmalarını türübün, statör, pompa ve şanzıman sıvısın oluşturduğu grup ile bu işlemler tork konvertörü çalışması olarak ortaya çıkarılmıştır. Bütün bu çalışmaların otomatik vites araçlar üzerinde en yüksek performans elde etmek için tasarlanması zaman içinde aşınmaların ve bunun devamında performans kayıplarının da ortaya çıktığı olmaktadır . Işte bu zamanlarda tork konvertörlerinin yenisi yerine tornalama işlemleri yapılan eski işlemleri ve sanayi dilinde çarkçı olarak bilinen ve yenileştirme atölyeleri olan tornacıların en kaliteli işçilikleri devreye girmektedir. Bu alanda el işçiliği ve göz hassaslığının yanında en ince işçiliklerin çıkarıldığı www.turantorna.com otomatik şanzıman acılıklarında ve tornalama işlemlerinde tecrübelerini ortaya koymaktadır.

Tork könvertör oluşumu olarak iki adet vantilatör pervanesi benzeri dairesel kapaklardan oluşan ve bu kapakların ortasında statör adı verilen küçük boyutlu bir pervane ile beraber konumludur. Bu dairesel olarak bulunan kapaklar arasında bulunan şanzıman sıvısı araç hareket halinde olduğu zamanlarda şanzımanın dişlileri bölümünde türübünlere çarpmaktadır. Bununla birlikte güç iletimi şanzıman dişlilerine tork olarak iletilmektedir. Aracın durması esnasında şanzıman sıvısı ile elde edilen sıvı gücü yani torkun bir miktarı şanzımana iletilir ve durma ve yavaşlama işlemi gerçekleşme başlangıcı oluşturulur. Fakat frene basmadan tam duruş sağlanamaz. Bunun için tork konvertör sayesinde ortaya çıkan yavaşlama hareketini tam duruşa çevirebilmeniz için frene basarak hareketi sonlandırmalısınız. Tork konvertör çalışma prensipleri basitçe açıklandıktan sonra www.turantorna.com tarafından tork konvertör yenileştirmeleri ve bunalanda yapılan çalışmaların en tecrübeli ellerden ve hassa makinelerden çıkışı önem arz etmektedir.

turan-usta-turbin

Turan torna geçmişin tecrübesini tork konvertör üzerinde de göstererek tüm yüzey temizleme ve çarklama işlemlerinde en titiz çalışmalarını ortaya çıkarmaktadır. Turan torna elemanları geçmişten gelen tornacılık talaşlı imalat yanında endüstriyel ve iş makineleri sektöründen gelen en tecrübeli elemanlar olarak otomatik şanzıman revizyonu konusunda en elleri yatkın ve teferruatlı çalışmalar sergileyen bir ekip olmaktadır.

Tork konvertör onarımlarında ve yenileştirmesi yapılan yüzeyleri en ince işçilikler sergileyen makinelerde en yüksek performansı alabileceğiniz tork konvertör revizyonları, burç takımı imalatı, çelik, bronz, metalik imalatı ,torna işlemleri ve yağ pompaları revizyon işlemlerinde de usta ellerini konuşturmaktadırlar.

Tork konvertörü onarımlarında yani türübün tamirlerinde balataların yapışkanlığını artırmak için yapılan aşınmış yüzeylerin orijinal kalınlık ölçülerinde yapışkanlık özelliği kazandırılmak için torna işlemleri uygulanarak işlevini tekrar kazanması sağlanmaktadır. Tork konvertör balataları her araç için ayrı boyutlarda olması işçiliklerinde o derece teferruata kazanması ile Tork konvertör çaplarına göre yüzeylerin yapışkanlık özellikleri işleme alınmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir