Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir

By
Updated: Haziran 17, 2017
sanal-gerceklik-gozlugu-nedir-Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir?

sanal-gerceklik-gozlugu-nedir-ve-iyisi-nedir

Son zamanlarda piyasada oldukça yayılan ve satış rekorları kıran sanal gerçeklik gözlükleri, aşırı derecede yaygınlaşmaya başladı. Bir diğer ismiyle VR kısaltmasını alan sanal gerçeklik gözlüğü, hemen hemen her kullanıcının evinde bulunuyor. Peki sanal gerçeklik gözlüğü nedir ve ne işe yarar? Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir? Sanal gerçeklik gözlüğünü, bir üç boyutlu gözlük olarak da nitelendirebiliriz. 360 derece resimlerin artmasıyla, bu resimler sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde capcanlı şekilde görüntülenebiliyor. İlk olarak 5.2 inç ekran boyutuna kadar ekrana sahip olan IOS ve Android işletim sistemli telefonlarda kullanılan sanal gerçeklik gözlükleri, şuan LCD televizyonlarda da kullanılıyor.

sanal-gerceklik-gozlugu-nedir-ve-iyisi

360 resimler ve bu boyutu destekleyen aksiyon filmleri, sanal gerçeklik gözlüğüyle beraber kullanıcılara gerçekmiş hissi veriyor ve büyük bir keyif yaşatıyor. Sanal Gerçeklik Gözlüğü Kullanım Alanları Sanal gerçeklik gözlükleri, ilk olarak kullanıcılar tarafından keyif amaçlı kullanılıyordu. Fakat son zamanlarda girişimci genç insanların artmasıyla beraber, bu kullanım ticari amacı da tetiklemeye başladı. Eskiden bildiğimiz gibi büyük atari salonları vardı ve atari salonlarında akşama kadar oyunlar oynar eğlenirdik. Tıpkı bu atari salonlarının aynıları, sanal gerçeklik gözlüğüne uyarlanmış durumda. VR cafe ismini verdiğimiz salonlarda, sanal gerçeklik gözlüğüyle aksiyon oyunları oynayıp doyasıya eğlenebiliyorsunuz. Tabii ki bu durumda girişimciler de hem yenilik yapmış oluyor ve bu işten para kazanabiliyorlar.

sanal-gerceklik-gozlugu-nedir

Sanal Gerçeklik Gözlüklerinin Fiyatları Nasıl? Cihazın çok farklı modlarda ve kademelerde üretimi, fiyatların da büyük ölçüde değişmesine sebebiyet verebiliyor. Cihazlar, yaklaşık 35 TL gibi fiyatlardan başlıyor fakat, fiyatlar tıpkı drone cihazları gibi değişiklik gösterebiliyor. Cihazın en son üst sürüm fiyatı, yaklaşık olarak 17.000 TL civarlarında. Doğal Sanal Gerçeklik Gözlüğü Sanal gerçeklik gözlüğünün fiyatları nedeniyle, bazı kullanıcılar bu teknolojiden mahrum kalmaya razı olabiliyorlar. Fakat sanal gerçeklik gözlüğü, kullanıcıların kendi imkanlarıyla da yapılabilir.

sanal-gerceklik-gozlugu-

Geçtiğimiz aylarda hatırladığımız gibi bir gazete firmasının yanında hediye olarak gelen gözlük, basit bir karton malzemesinden oluşuyordu. Siz de normal bir karton malzemesine sahip olarak, telefonunuzun ekran ölçüsünü de alarak, aynı ölçülerde kesim yapabilirsiniz. Kesiminizi yaptıktan sonra yaptığınız tasarımı, gözlük gibi gözünüze takarak, telefonu da gözünüzün hizasına yerleştirin. Bu sayede istediğiniz 360 resimleri ve aksiyon filmlerini, tıpkı sinema ortamındaymış gibi güzelce izleyebilirsiniz. Sanal gerçeklik gözlüğü nedir gibi soruların kısaca cevabına bakarsak sanalı, gerçekmiş gibi gösteren gözlük cevabını da kısa yoldan verebiliriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir