İos 8 ile birlikte gelen uygulamalar

By
Updated: Eylül 13, 2014
İos 8 UygulamalarıApple’ın aylardır beklenen WWDC etkinliği dün başladı ve Apple yazılım dünyasını sarsan açıklamalar yaptı. Biz de iOS 8’in yeni özelliklerinden söz edelim. İlk olarak belirtmek gerekir ki iOS 8 sunduğu yeniliklerle geliştiriciler için şimdiye kadar bulamadıkları imkanlar sunuyor. Geliştiriciler için sunduğu imkanlar dışında iOS 8 kullanıcılar için de yeni özellikleri ile daha önce yaşamadıkları bir Apple deneyimi sunuyor.

PHOTOS

Cihazınızla çektiğiniz her fotoğraf artık iCloud sistemine atılarak otomatik olarak senkronize oluyor ve tüm cihazlarınızla erişebilmenize imkanI sunuyor. Apple kullanıcıları da bu sayede herhangi bir yerden ve cihazdan fotoğraflarına istedikleri an erişebiliyorlar.

Fotoğraf uygulamasının en iddialı olan kısmı ise düzenleme seçenekleridir. Çeşitli filtreleri içinde bulunduran uygulama ayrıca kesme kırpma keskinleştirme ya da kenarları yumuşatma gibi işlemlerini çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

MESSAGES

iOS 8’in en sevilecek gibi duran özelliklerinden birisi de mesaj uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde metin mesajlarını size Siri sesli biçimde okuyarak işinizi bölmeden mesajlarınızı alma olanağı sunuyor. Ayrıca mesajınızı yine aynı şekilde sesli olarak cevaplayabiliyorsunuz. Siri sizin yerinize konuşmanızı metin mesajına döndürüyor.

 

KEYBOARD

iOS 8’in en büyük değişikliklerinden birisi de klavyede yaşandı. Pek çok kullanıcının şikayet ettiği hatta çeşitli sosyal platformlarda sıkça alay konusu edilen otomatik düzeltme artık tamamen düzeldi.

Bunun dışında klavye artık sizin mesaj mı yoksa mail mi yazdığınızı anlayarak yazı dilindeki üslubunuzu da alışkanlıklarınıza göre yapabiliyor.

Apple kullanıcılarını sevindirecek bir başka mesele de artık iCihazların üçüncü parti klavyelere izin vermesi. Yani beğendiğiniz bir klavye uygulamasını indirerek iPhone ya da iPad’inizde kullanabilirsiniz.

FAMİLY SHARİNG

Ailenizden birileri iTunes’dan bir kitap ya da film almış belki de ağabeyiniz en sevdiğiniz grubun yeni albümünü indirmiş. Artık bu albüm sadece onun iTunes hesabında olmayacak.

Altı kişiye kadar paylaşıma izin veren Famil Sharing ile dilediğiniz içeriği ailenizle paylaşabiliyorsunuz App Store uygulamalarını birlikte kullanılabiliyor.

Bunun dışında Familiy Sharing size fotoğrafları takvim üzerinde işaretli etkinliklerinizi bulunduğunuz mekanı ve daha pek çok şeyi paylaşma imkanı sunuyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir