Her yerde Android

By
Updated: Eylül 25, 2014
Android ile ucuz yolculukGoogle’ın akıllı mobil cihazlar için geliştirdiği Android işletim sistemi, artık sadece cep telefonlarında değil.  Android sistem, Cep telefonu ile akıllı dijital dünyayı cebimize sokarken, AndroidWear ile tüm bu dünyayı saat, gözlük olarak vücudumuza yerleştirdi. Google, şimdi de Android Auto ile büyülü dünyayı otomobillerde kullanacak.

Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerin şimdiden bu sistemi kullanacaklarını açıkladığı Android Auto sistemi sayesinde, yolculular daha da keyifli hale gelecek.

Google’dan yapılan açıklamada, sürüş güvenliğinin en üst seviyede tutularak hazırlandığı belirtilen Android Auto’da, basit ve sezgisel arayüz kullanılacak. Direksiyondan da kontrol edilebilecek olan sistem sayesinde, pek çok şey yapılabilecek. Android Auto ile yolunuzu Google Haritalar ile bulabileceksiniz. Ücretsiz sesli navigasyonun yanı sıra canlı trafik bilgileri, şerit kılavuzu gibi hayati bilgilere anlık erişerek, daha güvenli yolculuklar yapılabilecek.  Google Play Müzik, Pandora ve Spotify gibi uygulamalar kullanılarak istenilen müzik dinlenebilecek. Android Auto sistemi sesle kontrol edilebilecek. Böylece sürüş güvenliği asla tehlikeye atılmayacak. Android Auto sistemi bulunan araçlar,  hem sürücüleri hem de yolcular için kesinlikle çok daha eğlenceli olacak.

Google, giyilebilir akıllı cihazlar için de çalışmalarını hızla sürdürüyor. Önümüzdeki ay piyasaya çıkması beklenen Android L uygulamasının, giyilebilir cihazlarda da kullanılacağını açıklayan Google, AndroidWear sistemini şimdilik kol saati ve gözlük olarak piyasada bulunduruyor. Önümüzdeki dönemde çok daha ilginç ürünler bizleri bekliyor. AndroidWear ile uydu navigasyonu sayesinde, Sadece ‘Ok Google’ demenin ardından hava durumu anlık olarak öğrenebilir, en yakın alışveriş merkezi, akaryakıt istasyonu gibi yerlere gidilebilir.  Adımınızı sayan, nabzınızı ölçen bu sistemler ile saatinizden televizyona bağlanıp, çektiğiniz görüntüleri, ya da film izleyebilirsiniz.

Akıllı telefon ve tabletlerde de Android uygulaması, teknoloji sevenlerin gözdesi durumunda. Son çıkardığı KitKat4.4. versiyonu ile sınırları zorlayan Google, kısa süre içerisinde piyasaya sunacağı Android L ile bu sistemi kullananları bir kez daha şaşırtacak. Cihazların kilit ekranı, HD oyun ve film izlemedeki performansı, batarya ömrünün optimize edilmesi gibi bir çok uygulamasında değişiklikler gelecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir