Görme Engelliler İçin Telefon

By
Updated: Mayıs 28, 2014
gorme-engelliler-icin-telefon_640x360Engelsiz bir dünya için çalışan kurumlar tarafından teknoloji şirketlerine yapılan çağrılar cevap bulmaya başladı. Özellikle görme engelliler için üretilecek teknolojik cihazların daha kullanılabilir olması açısından bir çok kez engelli derneklerinin yaptığı çağrılara cevap veren şirketler bir bir kendi “engelsiz” ürünlerini tanıtmaya başladı.

Piyasaya sürülmesi beklenen ve özel olarak tasarlanan cep telefonları raflardaki yerini almaya hazır. İngiltere meşeli şirket olan OwnFone tarafından üretilmeye başlayan cep telefonları 3 boyutlu yazıcı teknolojisinden yararlanılarak kabartmalı bir şekilde tuşlara sahip.

Uzun süredir kişiye özel cep telefonu tasarlayan şirket olan OwnFone, ürettiği cep telefonlarıyla kolaylıkla arama, mesajlaşma gibi işlemleri yapmatak zorlanan yaşlı ebeveynler tarafından sıklıkça tercih edilen bir marka olarak öne çıkmakta. Genelde akıllı telefonların kullanılmasında sıkıntı çeken ve iş hayatında mutlaka kullanması gereken işlemleri bu telefonlar sayesinde daha basit bir şekilde yapabilmeleri için üretilen bu telefonlar şimdide görme engelli insanlar için yeniden tasarlanarak kabartmalı sistem ile kolay ve kullanışlı hale getirildi.

Parmak uçlarıyla kabartmalı tuşlar üzerinde gezdirerek harfleri ve rakamları seçebilen görme engelli kullanıcılar çok daha kolay bir şekilde mesaj ve arama yapabiliyorlar.

Kişiye özel bu telefonlar 100 dolar gibi bir ücretten başlayarak kişinin istediği ek özellikler eklenerek fiyat daha fazla olabiliyor. Günümüzde de bir çok akıllı telefon şirketinin “engelsiz” olarak tabir ettiği telefonların bekletiyi karşılamaması üzerine yeni bir alanda hizmet vermeye başlayan şirket, yeni ürünleriyle oldukça talep almakta.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir