Android’de İşinizi Hızlandıracak İpuçları

By
Updated: Ağustos 16, 2014
Cep Telefonuna, Bilgisayardan Android Uygulama YüklemeAndroid hayatımıza girdiğinden beri işlerimiz oldukça kolaylaştı. Artık telefonlarla televizyonları bile kontrol edebilir duruma geldik. Ancak Android’i daha da hızlı kullanmamızı sağlayan yollar da var. Son yıllarda Android İşletim Sistemi üzerinde yapılan değişikliklerle sistem daha etkili bir sistem haline geldi. Bu yazımızda yapılan değişiklikleri takip etmeyenler için ipuçları vereceğiz. Bu ipuçları sayesinde zamandan tasarruf etmeniz ve hızlı bir şekilde yapmanız mümkün hale gelecektir.

Artık Android’li telefonların çoğunda telefona cevap veremeyeceğiniz zamanlarda gelen aramalara hazır mesajla cevap veren uygulamalar mevcut. Ayrıca bu mesajları yollamak için girip seçim yapmanız gerekmiyor. Tek hareketle bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün. Önceden belirlediğiniz bir kısa mesajı bu uygulamalar sayesinde sizi arayan kişilere gönderebilirsiniz. Uygulamalarınızı da hızla açmanız mümkün. Herhangi bir uygulamanın bilgiler ekranını hızla açmanız gerektiğinde,  uygulama simgesini giriş ekranına sürükleyip beklemeniz gerekir. Çok kısa bir süre sonra ekranın üst kısmında Uygulama bilgileri yazısını görürsünüz. Simgeyi buraya taşıdığınızda uygulama ayarlarında hızlıca gezinebilir, ayarları değiştirebilirsiniz. Kişileri fotoğrafa dokunarak arama uygulaması çok uygulaması çok uzun süredir Android cihazlarda mevcut. Android’deki kişiler, mesajlaşma, Gmail gibi uygulamalardaki kişilerinizin resminin köşesinde küçük bir ok göreceksiniz. Bu ok, fotoğrafa dokunarak kişinizle farklı şekillerde iletişime geçebileceğiniz anlamına geliyor. Witgetlere yer imlerini, kişilerinizi ve yol tariflerini eklemeniz işlerinizi çok kolaylaştıracaktır. Biraz önce bahsettiğimiz ipucunu bir adım ileriye taşımak isterseniz, giriş ekranınıza dokununca arama yapabileceğiniz kişilerden oluşan widget’lar ekleyebilirsiniz. Aynı işlemi sıkça kullandığınız yol sorguları, yer imleri,  Dropbox klasörleri, Google Drive dosyaları, Gmail etiketleri ve daha birçok uygulama için yapabilirsiniz. Kısaltmaları kullanarakta işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Android sözlüğü bu işler için kullanabilirsiniz. Kısaltmaları kaydettiğinizde örneğin @ işaretini yazdığınız anda mail adresiniz çıkar. Kısaltmalar için Textspansion gibi uygulamalardan yararlanmanız daha kolay olacaktır.

Android zaten başlı başına hayatımızı kolaylaştırırken bahsettiğimiz bu işler iyice rahatlamamızı sağlar. Günlük hayatı oldukça yoğun bir tempoda yaşayanlar için bu uygulamalar oldukça faydalıdır. Çünkü vakit çalışan insanlar için çok önemlidir. Bu işlemler zaman kazandırır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir