Android Versiyonları

By
Updated: Temmuz 14, 2014
android-to-kitkatAndroid Mobil işletim sistemi birçoğumuz yeni yeni kullanmaya başlasada çok eskiye dayanıyor. İlk Android Kasım 2007’de Android beta ile başladı. Ardından ilk ticari sürümü Android 1.0, 2008 yılının Eylül ayında Android Alfa adıyla yayınlanmıştır.

Android, Google ve Open Handset Alliance (OHA) tarafından sürekli gelişim altında ve ilk çıktığından bu yana temel işletim sistemi güncellemeleriyle resmen boyut değiştirdi.

Android mobil işletim sistemi olsa da kapsamlı bir işletim sistemidir kütüphanelerinden 1.000.000 dan fazla satır kod barındırmaktadır. Bu kodları kitap haline getirsek hemen hemen mahalle kütüphanelerindeki kitapların sayısınca kitap olacaktır ve Android her güncellemesiyle buna sürekli eklemeler yapmaktadır.

Android şu anda dünyada ücretsiz olarak sunulan en kapsamlı mobil işletim sistemidir. Dolayısıyla üzerinde app yazılan ve Android Markette milyonlarca application bulunduran dev bir platform haline gelmiştir. En büyük rakibi Apple Ios dur. Ancak o ücretsiz dağıtılmamaktadır. Üstelik Android’in Apple dan daha sık güncellendiğini ve açıklarının giderildiğini söyleyebiliriz.

Android-Versions-History

Nisan 2009 tarihinden itibaren, Android sürümleri şekerleme temalı kod adlarıyla zihinlerimize versiyonlarını yazdı ve etkisiylede milyonları kendisine bağladı. Üstelik bu Android sürümleri alfabetik yayınlanmıştır. Aşağıda Android sürümleri verilmiştir.

Android alfa (1.0)
Android beta (1.1)
Cupcake (1.5)
Halka (1.6)
Eclair (2.0-2.1)
Froyo (2.2-2.2.3)
Gingerbread (2.3-2.3.7)
Petek (3.0-3.2.6)
Ice Cream Sandwich (4.0-4.0.4)
Jelly Bean (4.1-4.3.1)
KitKat (4.4-4.4.4)
“L” açıklaması (geliştirici önizleme)

 

En son Android güncellemesi 22 Kasım 2013 tarihinde Android KitKat 4.4. olarak güncelleme yapabilecek cihazlara gönderildi. Bu güncellemeyle birlikte 3 Eylül 2013 tarihinde Google’ın açıkladığı 1 milyar aktif Android kullanıcısı sayısında da artış olacağı beklenmektedir.

Arananlar

KAPAK FOTOLAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir