Android Temizliği

By
Updated: Mart 29, 2014
Screenshot_1Bu yazımda sizlere Android mobil işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzu, nasıl hızlandıracağınızı ve nasıl hafızadan yer kazanacağımızı anlatacağım.

Öncelikle gereksiz uygulamaları silerek olaya başlıyoruz. Bunun için telefonumuzun uygulamalar kısmına gelip, gereksiz gördüğümüz ne kadar uygulama varsa temizliyoruz. Fakat bu konuda dikkat ediyoruz. Mesajlaşma gibi temel işlevleri bulunan uygulamaları kaldırmamalıyız. Aksi taktirde bazı işlevleri kullanamazsınız.

Sizinde fark edeceğiniz gibi bazı uygulamalar kaldırılamıyor. Sadece devre dışı bırakabiliyorsunuz. O uygulamalar, Google’ın ve üretici firmanızın cihazınıza önceden yükledikleri uygulamalar. Ne yazık ki o uygulamalara, cihazımızda yönetici olmadan müdehale etmemiz mümkün olmuyor. Bunun için Root işlemi yapmanız gerekiyor. Root işleminin ardından cihazınızda yönetici statüsü kazanacaksınız. Ardından ise bu kaldıramadığınız uygulamaların hepsini kaldırabileceksiniz.

Root işleminin ardından tamamen özgürlüğe kavuşuyor cihazınız. Bu noktadan sonra cihazınızın istediğiniz bölümüne istediğiniz gibi müdehalede bulunabiliyorsunuz. Root işleminin ardından dilerseniz birazda Rom olayından bahsedelim. Bir çok yerde karşınıza çıkmıştır Rom lafı. Rom tam olarak sizin işletim sisteminizin çekirdeğinin bulunduğu bellektir. İnternette cihazınızın modeline göre arayacağınız Rom’lar ile üretici firmanızın yüklemiş olduğu Rom’u değiştirebilirsiniz. İnternette bulduğunuz Rom’lara Custom Rom denmektedir. Çünkü cihaza özel olarak yazılır. Bu Custom Rom’lar yüksek performans ve batarya tasarrufu sağlar genellikle. Fakat bu noktada dikkat etmeniz husuzlardan biri, Custom Rom’u yazan ekibin, sağlam olması ve kötü niyetli olmadıklarına emin olmalısınız. Aksi taktirde veri kaybı yaşayabilirsiniz. Bir diğer nokta ise kesinlikle tam bir bilgi sahibi olmadan bu işe başlamayın. Aksi taktirde cihazınız kullanılmaz hale gelebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir