Android Telefonu Webcam Olarak Kullanmak

By
Updated: Mayıs 1, 2014
Android Telefonu Webcam Olarak KullanmakAkıllı Telefon Modelleri artık her yerde kullanılabilir. İşte bu kullanım alanlarından birisi de WebCam olarak kullanımı olsa gerek.
Android İşletim Sistemine sahip modelleri gerektiği zaman bilgisayarınıza bağlayarak WebCam gibi kullanabilirsiniz. Bunun için de bazı önemli adımları atmanız ve gerekli kurulumları yapmanız gerekecektir.
Öncelikli olarak kendi işletim sisteminize uygun bir Android WebCam Yazılımı bulmanız gerekiyor. Bazı firmalar bazı modellere bu özelliği direkt olarak koysa da birçok model de WebCam Kullanımı için gerekli destek yok.
İnternetten kısa süreli bir araştırma ile Windows 7 – Windows 8 için WebCam Yazılımları bulabilirsiniz. Bu yazılımları kullanarak kolay ve hızlı bir şekilde Akıllı Telefon Modelini bir anda WebCam haline dönüştürebilirsiniz.
Aynı şekilde Google Play Store üzerinden de gerekli olan yazılımlara ulaşabilmeniz ve telefona kurarak çalışmasını sağlamanız mümkün. IP WebCam gibi yazılımlar sayesinde gerek Facebook Görüntülü Görüşme, gerek Skype gibi görüntülü görüşme imkânı sağlayan programlarda bu şekilde telefonu kullanabilirsiniz gerekse de Görüntülü Chat imkanı sağlayan sitelerde rahatlıkla kamera olarak cihazınızı kullanabilirsiniz.
Gerekli yazılımları indirdikten sonra bilgisayarınıza Akıllı Telefonu USB üzerinden bağlamanız yeterlidir. Yazılım otomatik olarak cihazı ne olarak kullanmak istediğiniz soracaktır. Seçenekler arasındaki WebCam veya Kamera seçeneğini seçerek cihazınızın bir anda kameraya dönüşmesini sağlayabilirsiniz.
İnternet üzerinden rahatlıkla birçok yazılıma ulaşabilirsiniz. Biz örnek olarak Android Market üzerinden rahatlıkla ulaşılabilen DROİD CAM Uygulamasını anlatacağız. Ama siz başka bir uygulama yada program ile de işinizi görebilirsiniz.

  • Uygulamayı indirdikten sonra http://www.dev47apps.com/ adresi üzerinden bilgisayara bağlantı sağlayacak olan yazılımı indiriyorsunuz.
  • Her iki cihaza da yazılımlar indikten sonra iki yazılımı da kuruyorsunuz.
  • Bağlantı sağlamak için DroidCam Uygulamasında önümüze çıkan IP ve PORT bilgilerini bilgisayara kurduğumuz yazılıma giriyoruz.
  • Bu noktada bağlantıyı USB ile yapacaksak cihaza ADB Programını kurmamız gerekecektir. Kablosuz olarak yapacaksak ise Connect To Phone (Wi-Fi/ Lan) seçeneğini seçiyoruz ve Connect tuşuna basıyoruz.
  • Bağlantının sağlanabilmesi için iki cihazında Wi-Fi Ağına bağlı olması gerekmektedir. Aksi durumda WebCam Özelliği çalışmayacaktır.
  • Tüm işlemler sona erdiğinde Videolu Görüşme için seçenekleri DroidCam olarak düzenlemeniz gerekecektir.

DroidCam Uygulamasının hem Free hem de PRO versiyonu bulunmaktadır. Siz dilediğiniz versiyonu indirip kullanabilirsiniz. İhtiyaçlar doğrultusunda gerekirse PRO Sürümü de alabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir