Android Telefonlarda Wi-Fi Açılmıyor

By
Updated: Haziran 3, 2016
Wifi-sorunuAndroid Telefonlarda Wi-Fi Açılmıyor

Android işletim sistemli telefonunuzda Wi-Fi kapalı olarak takılı mı kaldı? Açmaya çalıştığınızda kendi kendine “Kapalı” pozisyonuna geri mi dönüyor. Israrla aktif etmeye çalıştığınızda telefon donup takılıyor mu? veya “Wi-Fi açılıyor” uyarısı çıkmasına rağmen hiç açılmıyor mu?

Android telefonlarda bu tür sorunlara yol açan birkaç etmen vardır. Bunlar nadiren donanımsal sorunlar olmakla birlikte genelde telefonun yazılım güncellemesi sonucu oluşmuş problemlerdir. Yazılım kaynaklı sorunlar biraz araştırma ile kolayca çözülebilirken, donanımsal sorunlar biraz daha uğraştırıcıdırlar.

Kapatıp – Açmak

İlk olarak telefonunuzu kapatıp açmayı deneyin. Bu ister inanın ister inanmayın Android akıllı telefonlarda uygulanması gereken ilk yöntemdir. Kapatıp açmak yazılım kaynaklı küçük sorunların en iyi çözümüdür.

Telefonu 15 ila 60 saniye kadar kapalı tuttuktan, hatta pilini çıkararak tamamen güçsüz kaldığına emin olduktan sonra telefonu açıp sorunun devam edip etmediğine bakılmalıdır. Eğer telefon kolayca pili çıkanlardan değilse bu durumda sadece kapatıp açma yöntemini deneyebilirsiniz.

Telefonunuzdaki Uygulamalardan mı Kaynaklanıyor?

Sorunla ilk karşılaştığınız zamanı düşünün ve ondan önce ilk indirdiğiniz veya güncellediğiniz programı hatırlamaya çalışın. Eğer böyle bir uygulama varsa bu uygulamayı kaldırıp Wi-Fi sorununuzun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Wifi-çözümü
Fabrika Ayarlarına Dönüş

Telefonunuz içerisindeki bilgilerin yedeğini alın ve telefonu fabrika ayarlarına döndürün. Bu özellik telefondaki tüm bilgileri silerken, yazılım özelliklerini en temel haline geri döndürür. Herhangi bir yazılım kaynaklı hatayı, virüsleri ve benzer sorunları da ortadan kaldırarak Wi-Fi sorununu çözebilir. Fabrika ayarları son başvurulması gereken tercih olmakla birlikte yazılım kaynaklı sorunlara en iyi çözümü sağlar.

Donanımsal Sorunlar

Eğer Wi-Fi’ın açılmamasında sorun donanımsal ise bu telefonun internet ağına bağlanan parçasında bir sorun olduğunu gösterir. Bu tür durumlarda telefonu yavaşça sallayıp, arka kapağına nazikçe bir iki defa vurmayı deneyebilirsiniz. Eğer bu denemeniz sorunu düzeltiyorsa, telefonun Wi-Fi parçası ile telefonun diğer parçaları arasında bir iletişimsizlik olduğu anlaşılır. Eğer durum bu şekilde bir donanımsal bağlantı sorunu ise telefonu bir süre daha bu şekilde kullanmayı tercih edebileceğiniz gibi, garanti servisinize veya teknik servislere de başvurabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir