Android Telefondan Televizyona Görüntü Aktarmak

By
Updated: Nisan 30, 2014
televizyona-kablosuz-goruntu-aktarma-Android İşletim Sistemine sahip Akıllı Telefonunuzu dilediğiniz takdirde TV ile eşleştirebilir ve cihazınızdaki görüntüyü direkt olarak TV üzerinden alabilirsiniz.Bu işlem için modele göre farklı işlemler uygulamanız gerekecektir. Dilerseniz genel olarak neler yapabileceğinize bakalım.

                 Android İle Kablosuz Olarak TV’ye Bağlanma
Miracast adı verilen, bir dönemler DLNA olarak bildiğimiz Kablosuz Görüntü Aktarımı artık Akıllı Telefon Modellerinde de mevcut.
Özellikle Samsung TV ve Samsung Akıllı Telefon modelleri arasında kullanılan bu sistem sayesinde Wi-Fi Ağı üzerinden kablosuz olarak görüntüleri televizyon ekranına aktarabiliyorsunuz.
Bu sistem için cihazınızın ve TV Modelinizin Miracast Desteğinin olması gerekmektedir. Aksi durumda kablosuz TV bağlantısı olayı mümkün olmayacaktır.

Farklı markalara ait Akıllı Telefon ve Smart TV kullanmanız durumunda ise sorun yaşama ihtimaliniz biraz daha fazla olabilmekte, cihazınızı TV tarafından görülemeye bilinmektedir.

Mikro HDMI Yardımıyla Bağlama
Sony gibi bazı Akıllı Telefon üreticileri cihazlarını üretirken Mikro USB çıkışının yanında bir de Mikro HDMI çıkışı koyabiliyorlar. Bu durumda da sadece cihaza bir kablo bağlamanız yeterli oluyor. Görüntü aktarımı kolaylıkla karşı tarafa yapılmış oluyor.
Mikro HDMI birçok Akıllı Telefon Üreticisi tarafından cihazlara konulmasa da koyan firmaların da olması bu alanda çok fazla TV ile işi olanların ihtiyacını karşılamak adına önemli bir adım olarak ele alınabilir.

micro hdmı kablo

micro hdmı kablo

MHL Kablo Yardımıyla Bağlama
TV ile Akıllı Telefon arasındaki bağlantıyı sağmada da en son seçenek tabi ki MHL Kablosu olacaktır. Bunun sebebi ise maliyetlerdir.
Kablosuz Bağlantıda ücret ödemeniz eğerek yok iken Mikro HDMI için de 15 – 20 TL ödemeniz yeterli olacaktır. Ancak MHL kabloları 50 TL gibi bir rakamdan başlayarak modeline göre 250 TL gibi bir rakama çıkabilmektedir.
MHL Kabloları genelde firmalar tarafından Modele Özel olarak üretilmekte, Mikro USB girişinden alınan görüntüyü bir aparat yardımı ile HDMI formatına çevirmektedir.

mhl kablo

mhl kablo

Genelde MHL Kabloları ek bir güç kaynağı istemekte, Adaptör veya USB ile desteklenmesi gerekmektedir.
MHL Kablosu alırken kendi modelinize uyumlu oup olmadığını iyice araştırmanız gerekecektir. Çünkü örnek olarak HTC One modeli için her MLH Kablosu uyum sağlamıyor. İlla HTC One uyumlu bir model bulmanız gerekiyor.
Yine Samsung firması ürettiği MHL HDMI Kablolarında kendi modellerini seçmesini sağlamak üzere bazı aksiyonlar yapabiliyor.
Kısacası Akıllı Telefon ile Smart TV arasında bağlantı sağlamak bazen çok kolay bazen de kablo karmaşası anlamına geliyor.
Hele ki cihaz CRT dediğimiz Tüplü TV Modellerinde ise o zaman sorun daha da büyük bir hale geliyor. Çünkü Mikro USB’den Scart Girişe dönüşüm sağlayan kablo yok gibi. Onlarda Smart özelliğinin de olmaması olayı tamamen farklı bir boyuta taşıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir