Android telefonda virüs olduğu nasıl anlaşılır

By
Updated: Mayıs 20, 2014
android-virüsüPc’lerde oldugu gibi akıllı telefonlarımız’da virüs bulaşma ihtimali çok yüksetir. Bu virüsler çogunlukla sakıncalı sitelerden yada ne oldugu bilinmeyen apk yada uygulamalardan bulaşmaktadır. Birçok kullanıcının en çok merak ettigi konular android telefonda virüs olduğu nasıl anlaşılır konusuna açıklık getirecegim. Açıklayacagım 5 farklı yöntem ile telefona nasıl virüs bulaştıgını anlarım vede android telefona bulaşan virüs nasıl temizlenir anlatacagım.

  1. Aniden yüksek gelen telefon faturası

Normalde sabit gelen telefon faturanız birden yüksek gelmeye vede sms kullanımda artış var ise virüs bulaşma oranı yüksetir. Çünkü bulaşan virüs sizden habersiz sms’ler göndererek kazanç sağlamayı amaçlarlar.

2. Aşırı Data Kullanımı

Android telefonlara bulaşan virüslerin çoğunluğu SMS gönderiyor olsa da bazıları faturanızı yükseltmek için cihazınızdan e-posta yollayabilir yahut data yayını yapabilir. Bu durumu kontrol etmenin en kolay yöntemi ise Google Play Store üzerinde yer alan data trafiği ölçen uygulamaları yükleyerek data kullanımını kontrol etmek.

3. Kısa Sürede Pilin Tükenmesi

Normal sartlarda iyi giden şarjınızın birden kısa sürede bitmesi bitiyorsa cihazınıza virüs bulaşma olasılığı yüksektir.

4. Telefonun Eskiye Göre Düşük Performansta Çalışması

Virüsler genelde aşırı derecede sorgu ürettikleri için telefonunuzun işlemcisini ve RAM’ini yormakta ve cihazınızın performans olarak kötü çalışmasını sağlamaktadır. Eğer sizde iyi bir performans aldığınız telefonunuzun performansının bir anda düştüğünü düşünüyorsanız virüslere karşı cihazınızı kontrol ediniz.

5. Aramaların Aniden Kopması

Telefonunuzun operatör ile kaliteli çekim yaptığı yerlerde yaptığınız konuşmalarda anlık kesilmeler bulunuyorsa bu virüslerin olduğuna dair bir belirtidir. Bu durumda öncelikle cihazınızdan hattınızı sökünüz ve virüs taramasını gerçekleştiriniz.

 

Arananlar

telefonda virüs olduğu nasıl anlaşılır,telefondaki virüs nasıl anlaşılır,telefonda virüs nasıl anlaşılır,telefonda virüs olduğunu nasıl anlarız,telefona virüs bulaştığını nasıl anlarım

One Comment

  1. Pingback: Android'e Trojen Virüs Bulaştı -Teknoloji Haberleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir