Android MacBook Air

By
Updated: Eylül 20, 2014
mc book airMacBook Air de bazı tuşlar eksik mi sizce ? Mesela Delete tuşu nerededir ? Yada home tuşu ya da end tuşu nerededir ? Windows yüklü laptoplardan MacOS yüklü bir MacBooka geçenlerin bu tuşları aramaları normaldir. Bazı tuşlar yok ancak yerlerine geçebilecek tuş kombinasyonları yani klavye kısayolları vardır. Aşağıda birkaç tanesini sıralayalım.

Home  Fn+Sol ok  Sayfanın başına git, End Fn+Sağ ok Sayfanın sonuna git, CTRL+Z CMD+Z  Geri Al, CTRL+X  CMD+X  Kes, CTRL+C CMD+C Kopyala, CTRL+V CMD+V  Yapıştır, CTRL+F  CMD+F Sayfada bul CTRL ile yapılan pek çok şey MacOS de CMD tuşu ile yapıyoruz.

Enter tuşu klasörleri açmak için kullanılamıyor. Bir dosya seçili iken Enter a bastığınızda adı değiştiriliyor. Bunun yerine CMD+O tuşlarına basmanız gerekiyor.

F5 CMD+R  Sayfayı yenile, Alt+Tab CMD+Tab  Programlar arası gezmek, Windows tuşu+D  Fn+F11 – Masaüstünü göster demek oluyor. Şu anda aklıma gelmeyen pek çok kısayol tuşu vardır elbette var. Ancak en temelleri ve en çok aranacaklar bunlardır.  Bu yazı sizin için mobil yazılar tarafından yazılmıştır. Mobil Yazılar okurlarının dikkatini çekmiştir uzun bir süredir gönderilerimde Creative Commons lisanslı fotoğraflar kullanıyoruz. Siz de bloğunuz siteniz hatta broşürünüz için ücretsiz fotoğraflar arıyorsanız Creative Commons Kıreytiv Komıns diye okunuyor lisanslı fotoğraflara göz atılabilirler. Peki nedir bu Creative Commons lisansı Bir fotoğraf çektiniz ama her nedense bunu herkes kullanabilsin istiyorsunuz değil mi? Olabilir ben de çektiğim bazı fotoğrafları Mobil Yazıların Flickr hesabında bu şekilde herkesin kullanımına açıyorum sergilemek adına. Fotoğrafı herkes kullanabilsin istiyorsunuz ama bir yandan da sizin adınız unutulmasın istiyorsunuz tabi ki . Flickrda ya da herhangi bir sitede bu fotoğrafın Creative Commons lisanslı olduğunu uygun şekilde belirterek bunu yapılabilir. Elbette Alın size beleş foto ne yaparsanız yapın şeklinde bir yazı ile de paylaşabilirsiniz fotoğrafınızı ama CC lisansı bunu bir standarda bağlıyorsunuz. Ayrıca CC lisansı ile fotoğrafın hangi şartlarda ücretsiz kullanılabileğini de belirtebiliyorsun. Mesela Ticari işlerde kullanamazsın ya da Fotoğrafı kesip biçemezsin diyebiliyorsun.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir