Android L İnceleme

By
Updated: Aralık 23, 2014
android-l-incelemeANDROİD L’ İNCELEME

Bir süredir Android 4.5 ya da Andoroid L (lolipop) adıyla anılan Google’ın yeni işletim sistemi nihayet görücüye çıktı. Şu an için önizleme sürümü yayınlanan  sistemin ekim ayında nihai sürümüyle kullanıcıların beğenisine sunulması bekleniyor. Bununla birlikte önizleme sürümünün sadece Google Nexus 5 ve Google Nexus 7 cihazlara kurulabildiğini hatırlatalım.

Peki Android’in L güncellemesi ile bizi ne gibi değişiklik ve geliştirmeler bekliyor inceleyelim.

android-l-nasil

Android L sürümünde Google ilk kez görsel alana ciddi anlamda yoğunlaşmışa benziyor. Çünkü bu sürüm, önceki sürümlere kıyasla tasarım anlamında çok daha keskin değişimler içeriyor.

Görünüme bakıldığında eskiye göre çok daha fazla renk kullanılan sistem Windows Mobile’ın arayüzünü hatırlattı bana. Ancak bunlar Android L’de buz dağının sadece görünen kısmı. Çünkü asıl değişiklik sistemin temellerinde ve çalışma biçiminde yapıldı. Bu sayede aynı donanım ile Android KitKat’ a kıyasla çok daha fazla ve gözle görülebilir performans artışı sağlanıyor. Çünkü bu seferki performans artışının altında yatan şey önceki sürümler gibi daha iyi optimize edilmiş bir işletim sistemi değil, görselliği tamamen yeni bir yazılım diliyle yazılmış ve üstüne 64 bit işlemci yapısını destekleyen bir işletim sistemi!

Android L neler getiriyor?

Material Desing sayesinde artık daha yuvarlatılmış öğeler, daha şık ve sade bir görünüş ve bu görüntüler arasında daha hızlı ve esnek bir şekilde dolaşabilme özgürlüğü geliyor. Aslında bu kez Google’ın Material Design ile performans olayını kapsamlı bir şekilde ele aldığını görüyoruz. Çünkü Material Designi aynı zamanda Chrome OS işletim sisteminde de kullanmaya başladı.

android-l-klavye

Tasarımda görünüm kısmıyla kalınmayıp fonksiyonellik kısmına da yoğunlaşılan Android L’de Heads Up bildirimler de mevcut olacak. Bu sayede belirli bildiriler durum çubuğu yerine direk ana ekran üzerinde yüzen pencerede görüntülenebilecek. Bu yüzen pencereler üzerinden ilişkili uygulamaya erişmek mümkün olacak.

Android çok bellek kullanır sözü artık tarihe karışıyor. Güle Güle Dalvik!

Android L’deki performans artışının asıl sebebi olan yeni derleme metodunu kavramak için biraz geçmişe gitmek gerekiyor. Şimdiye kadar çıkan android sürümlerinde bir programın çalışabilmesi için Dalvic adında Java sanal makinesi kullanılıyordu. Konuyu fazlaca teknik detaya boğmadan anlatmak gerekirse  Dalvic için gelişmiş bir programlama dili olan Java’da yazılan program kodlarının android cihazlarda çalışabilmesi için gerekli bir emülatör diyebiliriz .  Google Android L’de artık bu sanal makineyi emekliye ayırarak ART (Android Run Time ) adında bir yapı kullanmaya başladı. Peki Dalvic ile ART’ın farkı nedir? Dalvic’te kullanıcı bir programı açmak için tıkladığında program kodları işlemci tarafından o anda derlenerek (çalışmaya hazır duruma getirmek) çalışıyor ve bu durumda zaman kaybına sebep oluyordu. Ancak ART’ta her programın daha önce derlenmiş hali hafızada bulunacak ve program çalıştığında daha önce derlenmiş kodlar ile direk çalışacak.  Daha basitçe bir anlatımla bu gelişme android tarihinde bir devrim niteliği taşıyor diyebiliriz.

Arayüzde yapılan fonksiyonel değişiklikler

İlk göze çarpan değişimlerden biride kilit ekranı. Android L ile daha interaktif bir hale getirilmiş olan kilit ekranı artık bildirimleri birer kart tasarımında kullanıcıya sunuyor. Bu kartlar arasından seçim yaparak ilişkili uygulamaya ulaabiliyoruz.  Arama konusunda da geliştirmelere gidilmiş. Kullanıcın daha önce yaptığı aramaları hatırlayarak sonraki aramalarda ekrana daha verimli sonuçlar ve tahminler getiren akıllı bir arama fonksiyonumuz var artık. Son kullanılan uygulamalaın kapsamıda genişletilmiş durumda. Artık bu kısımda sadece uygulamalar değil Chrome tarayıcısında açılan son sayfalarda ekrana gelerek daha global bir geçmiş kullanım ekranı yapılmış. Bu özelliği Google şu anda sadece Chrome için yapmış ancak ileride diğer tarayıcılarda kapsama alınacak.

64 Bit Android’e çok yakışacak

Iphone telefonlarında IOS 7 den itibaren nimetlerinden yararlanmaya başladığı 64 bit desteği uzun bir aradan sonra nihayet android’e geliyor. Android L deki performans artışının temelinde yatan diğer etkende bu destek. Ancak bir cihazda 64 bit ile ta performans alabilmek için minimum ram’in 4 GB olması gerektiğini de hatırlatalım. Görünen o ki Android L ile birlikte mobil cihazlar arenasına yeni katılacak cihazlar artık 4 GB ramle gelecek.

Bluetooth 4.1 ile çevre birimleriyle daha iyi anlaşan bir Android!

Android L de gelen diğer bir yenilik Bluetooth 4.1 desteği. Bu elbette daha önceki sürümlere göre daha fazla hız ve cihazlarla iletişim anında daha düşük güç tüketimine olanak sağlıyor. Ancak asıl yenilik yapısal olarak karşımıza çıkıyor. Daha önceki sürümlerde akıllı saatler gibi birbirleriyle ana cihaz üzerinden haberleşen çevre birimleri artık direk birbirlerini yönetebiliyor olacak. Dahası kolunuzda bir akıllı saat varsa telefonunuzun kilit ekranında şifre girmeden telefonu açabileceksiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir