Android Kullanıcıları İçin En İyi Yol ve Trafik Uygulamaları

By
Updated: Ağustos 25, 2014
Android Trafik UygulamalarıTeknoloji artık araç sürücüleri için de oldukça önemli bir hale geldi. Büyükşehirlerde yaşayan herkes trafikten şikâyetçidir. Ancak Navigasyon cihazları henüz sürücüleri trafik çilesinden kurtaracak kadar gelişmedi. Ancak akıllı telefon ve tablet kullanıcıları bu konuda oldukça iyi uygulamalar sunuyor. Navigasyon sizi sadece gideceğiniz yere kadar götüren bir uygulamadır. Android’de size yol durumunu nerelerde trafik olduğunu gösteren uygulamalarda bulunuyor. Bu uygulamalar sayesinde uygun olan yolları seçerek trafikten kurtulabilir, zaman kazanabilirsiniz. Bu yazımızda Android’in sizi trafikten kurtarmak için geliştirdiği uygulamalardan bahsedeceğiz.

Başar Trafik ilk uygulamamız. Bir Türk firması tarafından geliştirilmiş olan bu uygulama aynı zamanda Türkiye’nin en kapsamlı Trafik uygulaması. Uygulama içerisinde büyükşehirlerin yanı sıra birçok şehir de bulunuyor. Trafik durumunu yeşilden kırmızıya doğru gösterildiği uygulama ile şehir haritasına da ulaşmak mümkündür.

İkinci uygulamamı ise Google Haritalar. Trafik deyince Google’nin bu uygulamasından bahsetmeden olmaz. İnternet ve GPS bağlantısı olan bütün telefonlarda bir yerden bir yere gitmeyi kolaylaştıran en iyi uygulamalardan biri Google Haritalar uygulamasıdır. Uygulamada bulunan 3 boyutlu harita ile gideceğiniz güzergâhı kolaylıkla bulursunuz.

İBB CepTrafik ise üçüncü uygulamamız. İstanbul’da yaşayanların bitmek tükenmek bilmeyen trafik çilesine çözüm getiren bu uygulamanın kullanımı oldukça kolay. Uygulamadaki trafik haritasından trafiğin nerelerde yoğun olduğunu görerek trafikten kaçmanız mümkün. Uygulama İstanbul Belediyesi tarafından geliştirilmiştir. Uygulama içeriğinde konumunuzla gideceğiniz yer arasındaki mesafeyi de ölçebilirsiniz.

Son uygulamamız ise Yandex. Navigasyon. İlk gerçek zamanlı trafik uygulaması olan Yandex.Navigasyon’dan söz etmeden geçmek olmaz. Uygulama ile gideceğiniz yerin haritasına ve yoldaki trafik durumunu görebilirsiniz. Uygulamanın ara yüzü oldukça kullanışlı ve sade. Uygulamadaki alternatif yollar sayesinde size en uygun yolu seçebilirsiniz. Uygulama içerisinde sesli yol tarifine de ulaşabilirsiniz.

Yazımızda bahsettiğimiz bu uygulamalar büyükşehirlerde trafik çilesi çekenlerin imdadına yetişiyor. Uygulamaları Android Marketten ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Gideceğiniz yere daha çabuk varmanızı sağlayacak bu uygulamalar trafik durumunu kapalıysa kırmızı açıksa yeşil renkte gösterirler. Bahsettiğimiz bu uygulamaların bazılarında sesli olarak yol tarifi de mevcut.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir