Android ile ucuz yolculuk

By
Updated: Eylül 28, 2014
Android ile ucuz yolculukÜnlü, şehirlerarası yolculuk paylaşım ağı BlaBLaCar, artık Türkiye’de. Akıllı telefonunuza yükleyebileceğiniz Android uygulama sayesinde, şehirlerarası seyahatlerinizi çok daha ucuza mal edebilirsiniz.

Tüm dünyada, milyonlarca kullanıcısının seyahat, yolculuk anlayışını değiştiren mobil uygulama BlaBlaCar, dünyadaki  8’inci ofisini Türkiye’de açtı. Avrupa’da her ay yaklaşık 2 milyon kişinin seyahat ettiği BlaBlaCar’ın Türkiye insanı tarafından nasıl karşılanacağı merak konusu. Sadece, akıllı telefonunuza ücretsiz olarak indireceğiniz bir android uygulama ile sisteme girebilir ve daha ucuza şehirlerarası yolculuklar yapabilirsiniz.

BlaBlaCar ile kişi başına düşen ulaşım giderinde, diğer seyahat olanaklarına göre önemli  bir indirim sağlanmış olacak. BlaBlaCar uygulamasıyla İstanbul-Ankara 38, İstanbul-Eskişehir 25, İstanbul-Çeşme 52, Ankara-Adana 38, Samsun Trabzon 26 liraya gitmek mümkün olacak.

Sistem nasıl işliyor? Güvenilir bir topluluk oluşturmayı hedefleyen BlaBlaCar, üyeleri arasında da paylaşıma imkan veren bir sistem. Kullanıcılar, android işletim sistemli telefonlarına ücretsiz BlaBlaCar uygulamasını indiriyor. Sonra kullanıcı, sistemde kendisine bir profil yaratıyor. Oluşturulan bu profil kullanıcının Facebook profiliyle senkronize ediliyor. Kullanıcı, seyahat edeceği yolculuk tarihi ve güzergahını belirledikten sonra BlaBlaCar profilinde bunu ilan ediyor ve kendisiyle aynı güzergah ve tarihte yolculuk yapacak sürücüleri buluyor.

Kendi aracıyla yolculuk edecek olanlar ise yolculuk detayları, araç modelleri ve boş koltuk sayılarını profilinde belirtiyor.

Sistemle sadece kadınların olduğu seyahatlerde planlamak mümkün. Sürücü ve tüm yolcuların kadın olduğu yolculuklar yine sistemdeki profillerde yayınlanarak planlanıyor.

Sistem, yolcuların sürücüye ödeyecekleri net ücreti kendisi hesaplıyor. Böylece sürücü kar gözetmeksizin, sadece ulaşım masraflarını paylaşarak, yolculuk imkanına sahip oluyor. Sistem sayesinde birlikte yolculuk yapmayı planlayan sürücü ve yolcular profilleri aracılığıyla birbirlerini tanıma ve sohbet etme şansına da sahip.

13 ayrı ülkede yaklaşık 10 milyon kullanıcısı bulunan BlaBlaCar sayesinde, sürücüler yalnız seyehat edecek olan sürücüler hem yolculuk masraflarını paylaşıp, hem de yolculuk arkadaşı ediniyor. Yolcular da daha ucuza ve daha konforlu seyahatler gerçekleştirebiliyor. Sistem ile yeni arkadaşlıklar da kurulmuş olabiliyor.

BlaBlaCar yöneticileri, Avrupa’da gerçekleşen yolculuklarda araç başına düşen kişi sayısının 1.7 olduğunu, BlaBlaCar sistemi ile gerçekleyen yolculuklarda araç başına düşen kişi sayısının 2.8’e çıktığını belirtiyor. Böylece, trafikteki araç sayısı da azalmış oluyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir