Android Ekran Kilidi Unutulursa Yapılması Gerekenler

By
Updated: Mart 27, 2014
android-ekran-kilidiAndroid mobil işletim sisteminde bildiğiniz üzere kilit deseni olarak ekranlar kilitleniyor. Oldukça rahat ve yenilikçi çözüm olan bu kilit dizaynını kullanmakta oldukça basit. 9 noktadan oluşan kilit ekranında, belirleyeceğimiz bir motif ile kolaylıkla telefonumuzu açabiliyoruz. Buraya kadar herşey normal. Fakat kilit ekranını unutursak ne yapmalıyız?

Android mobil işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda kilit deseninde ki motifi unutmamız da ya da bir çok kez yanlış desen çizmemiz de ekran kilitleniyor ve karşımıza Gmail kullanıcı adı ve şifremizi girmemiz gereken alan beliriyor.

Bu nokta da yapmamız gereken bazı işlemler var. Öncelikle Gmail hesabımız ile ilgili bilgileri, kilit ekranında 5 kere yanlış denememiz sonucu, cihazın bizden istediği zaman girdiğimizde, cihazımız internete bağlı durumda ise kilit ekranı otomatik bir şekilde açılacaktır.

Bir başka yöntem ise, cihazımıza reset atmak olacak. Eğer yukarıda anlattığım yöntemde Gmail hesabınıza ulaşamıyor iseniz, ya da internet bağlantınız yok ise, tek yapmanız gereken cihazınıza factory reset atmak olacak.  HTC marka bir akıllı telefon kullanıyor iseniz, cihazınız kapalı konumda iken, bataryanızı çıkartıp kısa bir süre bekleyin. Ardından ses kısma/artırma butonu ile güç butonuna aynı anda ekran açılana kadar basın. Ardından gelen menüde Factory Reset seçeneğine tıklayın ve güç düğmesine tekrar basın. Bu işlemler sonucunda cihazınıza format atılmış olacaktır.

Factory reset sonucunda cihazınızda ki tüm verilerin silineceğini bilmelisiniz. Bunun için yedek almanızda yarar var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir