Android Cihazlarda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

By
Updated: Ocak 31, 2016
android-sorunlari-ve-cozumleriAndroid Cihazlarda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

KILIT DESENİ UNUTMA PROBLEMİ

Android cihazlara koyduğunuz kilit açma deseni veya şifreyi unutmuş olabilirsiniz. Şifreyi birçok kez yanlış girmeniz durumunda cihaz sizden Gmail adresinizi ve şifrenizi istiyor. Ancak bir Gmail hesabınız yoksa veya bir internet ağına bağlı degilseniz cihazı açamıyorsunuz. Bu durumda geriye tek bir yol kalıyor: “Factory Reset”.

android-sorunlari-ve-cozumleri

Android Sorunları Nasıl Çözülür?

 

Cihaz kapalıyken Android Servis Moduna girip Factory Reset yapmak gerekiyor. Bunun için Home ve Power tuşlarına veya Ses Kısma ve Power tuşlarına bir süre basılı tutarak servis moduna ulaşmak gerekiyor.(Bu moda ulaşmak için kullanmanız gereken tuşlar cihazın marka ve modeline göre değişebiliyor.) Servis Moduna ulaştıktan sonra açılan menüde”Reboot System Now” veya  “Factory Reset” seçeneklerinin üstüne ses tuşları yardımıyla gelerek cihazı bu modda açmak gerekiyor. Factory Reset modunda açılan cihazdaki bütün veriler siliniyor dolayısıyla cihazın içinde bulunan fotoğraf, müzik ve videolarınızı, cihazda bulunan bilgilerinizi daha önceden yedeklemediyseniz hepsi kaybolacaktır.

ANDROID GÜVENLİ MOD

Android işletim sistemli cihazlarımıza yüklediğimiz bazı uygulamalar  ,zararlı yazılım bulundurabiliyor ve cihazı kullanmak daha zor hale gelebiliyor. Cihaz çok yavaş çalışıyor,sık sık hata veriyor ve kontrol sizden çıkarak virüslü programın eline geçiyor. Bu gibi durumlarla karşılaşan kullanıcılar cihazlarını genelde fabrika ayarlarına döndürüyor fakat bu bütün verilerin silineceği anlamına geldiği için bir yerde kaş yaparken göz çıkartılıyor. Android cihazlarda reset atmadan sadece belirli uygulamaları silmek mümkün. Bunun için cihazı “Güvenli Mod”da açmak gerekiyor. Güvenli Modu açmak için telefon kapalıyken Power tuşuna basıp açtıktan sonra ses tuşlarına basarak(Android 4.1 ve daha önceki modeller için), cihaz açıkken Power tuşuna basılı tutup açılan ekranda Kapat seçeneğine uzun basarak( Android 4.1 ve 4.2 için), cihaz açılırken ayarları açan üç çizgili butona basarak( Android Gingerbread için) ulaşabilirsiniz. Güvenli Mod’da cihaz henüz hiç kullanılmamış gibi ilk ayarlarıyla açılır ve kontrol tamamen sizde olduğu için zararlı yazılım içeren uygulamaları vb. silip Android cihazınızı sorunsuz olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Güvenli Mod’a girip cihazı kurtardıktan sonra tekrar normal moda geçilebiliyor. Fakat cihazda bellek sorunu veya virüs kaynaklı ciddi sorunlar varsa cihazların Güvenli Mod’dan çıkması daha zor olabiliyor. Güvenli Mod’dan çıkmak için cihazı kapatıp normal bir şekilde sadece Power tuşuna basmak yeterlidir. Bu yöntemle açılınca hala Güvenli Mod devam ediyorsa bataryayı çıkarıp birkaç dakika sonra takarak cihazı açmanız sorunu giderebilir. Cihazda bir problem yoksa tekrar eski haline dönecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir