Android 8.0

By
Updated: Haziran 16, 2017
android-8-0-uygulamasi-hakkindaAndroid 8.0

android-8-0-

Android cihaz kullanıcıları büyük bir merakla yeni işletim sistemi sürümünün kullanıma açılmasını bekliyor. Android 8.0 güncellemesi Android Oreo ismiyle telaffuz ediliyor. Ne zaman yüklenebilecek, hangi tarihte akıllı telefonlarda yerini alacak? Büyük bir ihtimalle Ağustos ayında çıkacak. Android 7 ve üst sürümlerinin ardından kendini yenileyen Android işletim sistemi, şimdi 8.0 sürümünü güncelliyor. Test aşamasında olan 8.0 versiyonu önemli yeniliklerle gelecek. Bu sürüm öncelikle Google Pixel ve Nexus akıllı telefonlara gelecek. Geçtiğimiz aylarda güncelleme takvimi açıklanmıştı. Mart ayının sonunda Android O geliştirici ön izlemesi paylaşılmış, Mayıs ayının ortalarında geliştirici ön izlemesi ile birlikte Android O beta programı paylaşılmıştı.

android-8-0

8 Haziran’da bir ön izleme daha yayınlanmış, resmi SDK ve nihai API’lar görülmüştü. Final beta Temmuz ortasında yani kısa süre sonra gelecek. Ağustos ayında da Android 8.0 final sürümü aramıza katılacak. Yeni işletim sistemi Google cihazlar dışındaki cihazlara en az 3 ay en fazla 1 yıl içinde gelmiş olacak. Bu durum ülkeye, operatöre ve üreticiye bağlı aslında. Bu güncellemenin geliş tarihini şirketlerin geçmiş uygulamalarına bakarak rahatça söyleyebiliyoruz. Samsung işletim sistemi güncellemelerinde yavaş davranıyor. Samsung Note 8 henüz çıkmadığı için Android 8.0 işletim sistemine sahip olabilir diye düşünüyoruz. Samsung’un geçmişine bakarsak yeni sürümlere geçiş süresi 143 ve 156 gün ortalamasına sahip.

android-8-0-hakkinda

Google, Android 8.0 güncellemesini yayınladıktan yaklaşık 6 ay sonra Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus da bu sürüme geçebilir. Samsung’ta bu sürümü 2018’in ilk aylarından önce göremeyiz gibi. LG, bu konularda daha hızlı davranıyor. Geçen yıl Nougat’a 3 ay içinde geçmişti. Yeni amiral gemisi LG V30 Android 8.0 güncellemesi ile çıkabilir. En geç Kasım ayında Oreo sistemi yüklü yeni LG android cihaz çıkacaktır. Sony de LG kadar hızlı. Xperia X Performance cihazına, Nougat’ın çıkmasından 99 gün sonra sistemi yüklemişti. Sony, Android ara güncellemelerini çok kısa sürede cihazlarına dağıtıyor. En geç Aralık ayında Sony’de de bu sürümü görebiliriz.

android-8-0-uygulamasi

Motorola’nın yeni işletim sistemine geçiş süresi ortalama 88 gün alıyor. Yeni cihazda Android 8.0 sürümü Ekim veya Kasım’da gelebilir. HTC One serisi hangi modelle yenilenecek bilmiyoruz ancak HTC şirketi Android güncellemesine ortalama 95 günde geçiyor. Huawei Mate 10 cihazlar da Android Oreo sistemiyle yüklü olabilir. Başta da dediğimiz gibi yeni telefon modellerini merakla bekliyoruz ve Android 8.0 sürümünü daha çok merak ediyoruz…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir