Android 5.x Lollipop Sürümünde Batarya Sorunu mu Var?

By
Updated: Ağustos 31, 2015
android-lolipopAndroid 5.x Lollipop Sürümünde Batarya Sorunu mu Var?

Hem ara yüz hem de fonksiyonellik açısından Google’un büyük ilerleme kaydeden mobil işletim sistemi Android, en son Lollipop sürümüyle Android 5.x Lollipop sürümüne ulaşmıştı. Ancak pek çok sevindirici iyileştirme ve değişimin yaşandığı Android’te kullanıcıların çok rahatsız olduğu bazı hataların da ortaya çıktığı görülüyor.

Önce bellek sorunu, daha doğrusu bellek sızıntı probleminin yaşandığı Android Lollipop sürümünde şimdi de  Android 5.x Lollipop batarya sorunu yaşandığına dair bildirimlerin geldiği görülüyor. Özellikle oyun oynamayı seven, işlemlerini cep telefonları üzerinden gerçekleştirip konuşmayı seven kişiler için önemli bir konu olan bataryalarla ilgili bu sorunların büyük bir problem haline gelebildiğini söyleyebiliriz.

Batarya sorunu sebebi ile şarjın çok hızlı bir şekilde tükenmesinin yanı sıra kullanıcıları en çok rahatsız eden konulardan biri de şarj seviyesi 20-30 seviyelerinde olmasına rağmen şarj bitmiş gibi telefonun kapanması problemi. Konuyla ilgili olarak Android hata takip sistemine Nisan ayından bu yana Lollipop sürümü için 600’den fazla batarya sorunu bildiriminde bulunulması da dikkat çekiyor.

Android 5.x Lollipop sürümünde sorun olarak gelen bu bildirim mesajlarına karşılık şu an için önerilenler mobil veri bağlantısı yerine wi-fi kullanılması ve kullanılmadığı zamanlarda mobil verinin kapatılması olarak göze çarpıyor. Ancak bunlar da kalıcı bir çözüm olmadığından dolayı Android’in konuyla ilgili olarak hızlı bir şekilde kesin çözüm üretmesi bekleniyor. Daha önceki sürümlerde yaşanan batarya sorunlarında sunmuş olduğu kısa süreli çözümlerin kullanıcılar açısından yeterli olmadığı da görülüyor.

Sürümleriyle kullanıcılarına pek çok uygulama alternatifi sunmakta olan Android’in en sevilen sürümlerinden biri olarak 5.x Lollipop sürümü ile ilgili yaşanan bu batarya sorununu ele alarak Google’un kullanıcılarına müjdeli haber vermesi bekleniyor. Böylelikle kullanıcıların akıllı telefonları ile yaşadıkları sorunlarının giderilmesi ve Android keyfini sonuna kadar yaşamalarını sağlaması mümkün olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir