Android 4.4.2 KitKat’lı Samsung Galaxy S5’i Rootlamak

By
Updated: Mayıs 9, 2014
Android 4.4.2 KitKat’lı Samsung Galaxy S5’i RootlamakAşağıda vereceğim bilgiler ışığında Samsung Galaxy S5 telefonunuzu oldukça kolay bir şekilde rootlayabilir ve tam root yetkisine sahip olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıda verilen adımları sırasıyla uygulamak.

Bu anlatım Galaxy S5’in Exynos Octa Core CPU versiyonu baz alınarak hazırlanmıştır. Eğer Galaxy S5 cihazınızı rootlarsanız tonlarca yeni özelliği cihazınıza kazandırmış olacaksınız. Rootlanmış bir cihaz çok rahat bir şekilde kişiselleştirilebilir, yeni kerneller, özel ROMlar ve modifiye edilmiş işletim sistemleri kullnarak Samsung’un cihazlarda varsayılan olarak yüklemiş olduğu kendi uygulamalarından kurtulabilirsiniz.

 

Akıllı telefonunuzu rootlama işlemine başlamadan önce hazırlık klavuzunu okuyunuz;

 

* Bu anlatım sadece Samsung Galaxy S5’in SM – G900H modeli için geçerlidir

– Telefon versiyonunu Ayarlar / Hakkında menüsünden görebilirsiniz. – Eğer telefon modeliniz SM – G900H model numarasına sahip değilse bu sayfayı kapatın, çünkü bu anlatım sadece bu model cihazlarda işe yarayacaktır.

* Bu yazıda gördüğünüz dosyaları başka cihazlara flashlamayınız.

* Samsung USB Driverlarını indirip bilgisayarınıza kurun. – Eğer bilgisayarınıza Samsun driverlarını kurmazsanız, ODIN Samsung telefonunuzu tanımayacaktır ve bu uygulama cihazını rootlayacak temel araçtır.

* Bilgisayarda çalışan tüm antivirüs uygulamalarını kapatın / durdurun.

* Eğer kullanıyorsanız Samsung KIES programını bilgisayarınızdan kaldırın. – Bu uygulamar ODIN ile çakışarak rootlama işlemini engelleyebilir, bu nedenle riske atmamak için bunları devre dışı bırakıyoruz.

* Telefonunuzun ayarlarından geliştirici bölümünden USB hata ayıklamayı ETKİNLEŞTİRİN. – Eğer hata ayıklama menüsünü bulamıyorsanız Google’da bununla ilgili bir arama yapıp, hata ayıklamayı açıp o şekilde işlemlere devam edin, bu aşama da önemli bir adımdır.

* Batarya şarjını kontrol edin, en az %50 olduğundan emin olun. Yaptığımız işlem riskli bir işlemdir ve işlem ortasında şarjın bitip telefonun kapanması geri dönüşü olmayan sorunlar yaratabilir. Tavsiyemiz cihazınızı tam şarjlı olarak bu işleme başlamanız

* İşleme başlamadan önce tüm yazıyı okuyun ve hazırlık aşamalarından hiç birini atlamadığınızdan emin olun.

* Telefonunuz bric olursa ve data kaybı yaşarsanız bizim sorumluluğumuzda değildir, bunları göze alarak işlemlere başlayın.

* Bu yazı tecrübeli kullanıcılar içindir, aklınızda bulunsun.

* Cihazınız rootlandığında garantiden çıkabilir, onarıma gitmesi gerekirse rootlama işlemini geir almanız gerekebilir.

 

Yukarıdaki adımları iyice okuyup anladıysak artık Samsung Galaxy S5 telefonumuzu rootlamaya başlayabiliriz.

 

CF Auto Root ile Android 4.4.2 KitKat’lı Galaxy S5 G900H Rootlama Rehberi:

1. Buraya tıklayarak CF Auto Root zip dosyasını indirin

2. Zipli dosyayı açarak CF Auto Root tar.md5 dosyasını bilgisayarınızda göz önünde bir yere alın.

3. Buraya tıklayarak da ODIN 3.09 programını indirin. – Dosyaları zipten çıkartarak masa üstüne alın.

4. Galaxy S5 cihazınızı tamamen kapatın.

5. Cihazınızı Android Download Mode’da açın. – Eğer download moda nasıl gireceğinizi bilmiyorsanız açıklayayım, cihazın Ses Kısma ve Açma Kapama tuşuna basın, cihaz açıldığında menüden ses kısma tuşuyla Download Mode üzerine gelin ve Ses Açma tuşuna basın.

6. ODIN 3.09 exe programını bilgisayarınızda çalıştırın.

7. USB data kablosunu kullanarak Galxy S5 telefonunuzu bilgisayara bağlayın. – ODIN programının telefonu algılamasını bekleyin, algılarsa 8. Maddeye geçin. – Eğer ODIN telefonunuzu algılamazsa Samsung Driverlarını yeniden kurmanız gerekiyor.

8. ODIN uygulamasını açın ve AP tuşuna basın.

9. Buradan göz at / Load kısmından daha önce zipten çıkartıp göz önüne koyduğumuz CF Auto Root tar.md5 dosyasını seçiyoruz. – Re-Partition özelliğinin deaktif olduğundan emin olun, zaten ODIN penceresinde göreceksiniz. – ODIN üzerindeki herhangi bir ayarı değiştirmeyin.

10. Akıllı telefonunuzun root işlemine başlamak için START tuşuna basın. – Root başarılı bir şekilde sonlanana kadar başka hiçbir tuşa basmayın.

11. Rootlama işlemi başarılı bir şekilde sonlandığında telefonunuz yeniden başlayacak ve ODIN penceresinde ‘PASS’ uyarısını göreceksiniz.

12. Telefonun ana ekranı geldiğinde Google Hesabı bilgilerinizi girin.

Galaxy S5 telefonumuzu rootlamak için gerekli olan adımlar bunlardı. Eğer telefonunuz başarılı bir şekilde rootlandıysa bu sayfayı kapatıp telefonunuzun keyfini çıkartabilirsiniz. Fakat eğer kurulum boyunca hatalarla karşılaştınız ya da root işlemi başarısız olduysa aşağıdaki notlara bir göz atın.

NOT 1: Eğer ODIN donar ve işlemler başarısız olursa, tüm yazıyı baştan okuyarak adım adım tekrarlamamız gerekir. Tüm yazıyı okuduğunuzdan ve hiç bir adımı atlamadığınızdan emin olun.

NOT 2: Eğer ODIN uygulaması başarılı olduğuna dair bir uyarı veriyor fakat telefonunuz normal bir şekilde açılmıyorsa telefonunuzu fabrika ayarlarına geri yüklemeniz gerekecek. Fabrika ayarlarına alma işleminin telefonunuzdaki tüm kişisel verileri sileceği de aklınızda olsun.

Galaxy S5 Model telefonlarda Fabrika Ayarlarına Nasıl Dönülür?:

* Telefonu kapatın.

* Download Moda girer gibi bu sefer de Recovery Mode girin.

* ‘wipe data/ factory reset’ kısmını seçin.

* İşlemi onaylayın.

* Telefonu yeniden başlatın.

Bu adımları uygulayarak Samsung Galaxy S5 Model telefonunuzu başarılı bir şekilde root etmiş olmanız gerekiyor. Eğer yaşadığınız sorunlar varsa lütfen yorumlarınızla bizimle paylaşın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir