Akıllı Telefonunuzu Şarjda Kullanmayın

By
Updated: Ekim 27, 2014
Akıllı Telefonunuzu Şarjda KullanmayınSon dönemlerde cep telefonlarının patladığı haberlerini çok sık duyuyoruz. Peki bunun nedeni ne? Bu yazımızda buna cevap veriyoruz. Cep telefonu bataryalarının güç kaynağı olarak kimyasal yapıya sahip  bir elaman niteliğinde bulunuyor. Bataryaların temas noktalarında sıvı, toz, kirlenme gibi etkenlerin oluşması patlama riskinin ana faktörleri arasında sayılıyor.  Aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlar da patlamayı tetikleyen nedenler arasında yer alıyor.Bundan dolayı cep telefonlarını aşırı sıcak ve soğuktan  uzak tutmak gerekiyor.  Teknolojinin gelişmesi ile cep telefonlarının son yıllarda çok fazla fonksiyon içermesi yoğun şekilde kullanılmasına neden oluyor. Çok sık kullanılan cihazın bataryası da çabuk tüketiyor.

 Akıllı Telefon Şarj Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cihazları şarj ederken bazı konulara dikkat edilmesi gerekiyor. Akşam şarja konulup Sabah alma gibi yanlışlıklar yapılıyor. Akıllı telefonlarda pil şarj olduğu zaman otomatik kesen sistemler bulunmaması nedeniyle telefon sürekli enerji altında kalabiliyor.  Bu da telefonun teknolojisine ve şarj  aletinin özelliklerine bağlı olarak Kaçak akımlarla hem telefona zarar verebiliyor  hem de pilinin ömrünü etkileyerek patlamasına yol açabiliyor.

Telefon şarjda iken telefonla konuşmak büyük bir hata olarak görülüyor. Bu hata yapıldığında özellikle anlık kaçak olması durumunda çarpılma gerçekleşebiliyor. Dolayısıyla yeni olsun eski olsun cep telefonlarında şarj edilirken aşırı ısınma hissediliyorsa veya telefonun bataryasında şekil bozukluğu gözleniyorsa mutlaka orijinaliyle değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü her an patlayabilir. Cep telefonlarının patlama durumunda yaralanma ve doku yanıkları oluşabilmektedir.  Orijinal olmayan ürünler daha ucuz olabiliyor ancak bunlar orijinal pil veya şarj aletleriyle aynı standart özellikleri sağlamıyor. Dolayısıyla ürünün orijinal olmasına dikkat edilmelidir.  İlk kez piyasaya sürülen cihazlarda da patlama olabiliyor. Bu durumda imalat hatasından kaynaklanabiliyor. Cep telefonu patlamalarında yaralanmanın kimyasal bir reaksiyon sonucu olması nedeniyle genellikle doku yaralanmalarıyla sonuçlanıyor. Akıllı telefonlarda elektrik kaçağı olması durumunda ciddi bir sorun yaşanabilir. 30 miliamperlik akıma dayanabilen insan kalbi akımın akım 100  miliampere kadar çıkması durumunda çarpılma gerçekleşir. Eğer 100’ün üzerine çıkarsa ölümle sonuçlanabilir. Bu durum özellikle şarja takılı iken konuşma durumunda ortaya çıkabilir.

Diğer taşınabilir cihazlarda da risk aynı

Sadece cep telefonları bu tür riskleri taşımıyor. Özellikle tablet başta olmak üzere çocukların yoğun zaman geçirdikleri Oyun cihazlarında da aynı tehlike söz konusu. Islak elle cep telefonu ile konuşmakta tehlikeyi beraberinde getiriyor. Islak ya da aşırı nemli el ile cep telefonlarının kullanılması özellikle de şarjdayken tutulmuş ise çarpılma riskini arttırıyor. Aynı şekilde çok terli iken telefonu tutmak özellikle şarja takılı ise çarpılma riskini artıran etkenler arasında yer alıyor. Ömrü bitmiş bataryayı kısa aralıklarla şarja takarak kullanmanın patlama riskini arttırıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir